Anka Haber

#Ezgi Apartmanı

Ezgi Apartmanı'nın gerekçeli kararı açıklandı

Ezgi Apartmanı'nın gerekçeli kararı açıklandı

25 Eylül 2026 15:05

Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı'na ilişkin davanın gerekçeli kararını açıkladı.

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Kaya'nın X hesabı engellendi

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Kaya'nın X hesabı engellendi

22 Eylül 2026 15:48

Adalet Bakanlığı önünde 11 gündür adalet nöbeti sürdüren Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Döne Kaya'nın X hesabı engellendi.

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Kaya: "Sağlık sorunlarım nedeniyle adalet nöbetine katılamayacağım ancak yüreğim orada"

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Kaya: "Sağlık sorunlarım nedeniyle adalet nöbetine katılamayacağım ancak yüreğim orada"

18 Eylül 2026 10:51

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Döne Kaya, Ezgi Apartmanı davasında sanıklara verilen kararı protesto etmek için Adalet Bakanlığı önündeki eyleme sağlık sorunları nedeniyle katılamayacağını belirterek, "Ancak yüreğim ve vicdanım hala orada. Adalet Peşinde Aileleri Platformu'nun sürdürdüğü adalet nöbeti, yalnızca o ailelerin değil, hepimizin ortak adalet mücadelesidir" dedi.

Depremzedelerin pankartları "Cumhurbaşkanı'nın itibarı" gerekçesiyle kaldırıldı

Depremzedelerin pankartları "Cumhurbaşkanı'nın itibarı" gerekçesiyle kaldırıldı

15 Eylül 2026 20:00

Depremzedelerin Adalet Bakanlığı önündeki adalet nöbeti 5'inci gününde sürerken, Manolya Sitesi ve Ezgi Apartmanı davalarının sanıklarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraflarının yer aldığı pankartlar, “Cumhurbaşkanı'nın itibarının zedelendiği” gerekçesiyle emniyet güçlerince kaldırıldı.

YENİ Partili Kaya: "35 canın bedeli sadece sekiz yıllık bir ceza mıdır?"

YENİ Partili Kaya: "35 canın bedeli sadece sekiz yıllık bir ceza mıdır?"

15 Eylül 2026 13:55

YENİ Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Asu Kaya, Adalet Peşinde Aileleri Platformu üyelerini Adalet Bakanlığı önündeki eylemlerinin 5'inci gününde ziyaret etti. YENİ Partili Kaya, "Adalet Bakanı buna cevap ver. 35 canın bedeli sadece sekiz yıllık bir ceza mıdır?" dedi.

Kahramanmaraş 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ezgi Apartmanı davasında yapılan itirazları reddetti

Kahramanmaraş 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ezgi Apartmanı davasında yapılan itirazları reddetti

14 Eylül 2026 18:00

Kahramanmaraş 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Şubat depremlerinde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 8'er yıl hapis cezası verilen sanıklar Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel'in tahliyelerine başsavcılığın ve ailelerin itirazını reddetti. Kararda, "sanıklara verilen ceza miktarlarına, tutuklu kaldıkları süreye, tutuklamanın tedbir niteliğine" dikkat çekildi ve tutuklama tedbirinden beklenen yasal faydanın bu aşamada adli kontrolle de sağlanabileceği ifade edildi.

"Ölen bebeğin hakkını niye savunmuyorsun"

"Ölen bebeğin hakkını niye savunmuyorsun"

14 Eylül 2026 15:52

Adalet Peşinde Aileleri Platformu'nun Adıyaman Temsilcisi Celal Gezer, Adalet Bakanı Akın Gürlek'ten randevu alamadıklarını belirterek, "Kamunun temel görevi, yaşam hakkını korumaktır. Sen vatandaşın hakkını korumuyorsan, yaşam hakkını korumuyorsan neyi koruyorsun? Sermayeleri mi koruyorsun? Ölen bebeğin hakkını niye savunmuyorsun" diye sordu.

DEM Partili Koca'dan Ezgi Apartmanı davasına ilişkin Adalet Bakanı Gürlek'e çağrı: "Döne Kaya'nın adalet nöbetine kulak verin"

DEM Partili Koca'dan Ezgi Apartmanı davasına ilişkin Adalet Bakanı Gürlek'e çağrı: "Döne Kaya'nın adalet nöbetine kulak verin"

14 Eylül 2026 12:03

DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Ezgi Apartmanı davasında verilen kararı "cezasızlık örneği" olarak nitelendirerek Adalet Bakanı Akın Gürlek'i, Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Döne Kaya'nın 4 gündür sürdürdüğü adalet nöbetine kulak vermeye çağırdı. Koca, yeni eğitim öğretim yılının ekonomik kriz ve derin yoksulluk koşullarında başladığını belirterek, tüm öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek verilmesi gerektiğini belirtti.

Adalet Bakanlığı önünde Ezgi Apartmanı kararı protestosu 3. gününde

Adalet Bakanlığı önünde Ezgi Apartmanı kararı protestosu 3. gününde

13 Eylül 2026 14:11

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Döne Kaya, Ezgi Apartmanı davasında sanıklara verilen kararı protesto etmek için Adalet Bakanlığı önündeki eyleminin 3’üncü gününde. Kaya, Adalet Bakanı Akın Gürlek ile görüşme talebini yineledi.

Ezgi Apartmanı kararına Adalet Bakanlığı önünde tepki devam ediyor

Ezgi Apartmanı kararına Adalet Bakanlığı önünde tepki devam ediyor

12 Eylül 2026 15:06

Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Döne Kaya, Ezgi Apartmanı davasında "olası kastla öldürme" suçundan yargılanan sanıklara verilen 8'er yıllık hapis ve tahliye kararını Adalet Bakanlığı önünde protesto etmeye devam ediyor: "Bunun hesabını kamu olarak sormak zorundayız."

EMEP'li Karaca'dan Ezgi Apartmanı Davası'nda çıkan karara tepki: Adalet yerini bulana kadar bu mücadele bitmeyecek

EMEP'li Karaca'dan Ezgi Apartmanı Davası'nda çıkan karara tepki: Adalet yerini bulana kadar bu mücadele bitmeyecek

11 Eylül 2026 22:40

Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, 6 Şubat depremlerinde 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı davasında verilen karara tepki göstererek, "Karar, katillere değil enkaz altında kaybettiğimiz 35 canın ailelerine ceza oldu" dedi. Karaca, sanıkların tahliye edilmesini eleştirdi ve "Adalet yerini bulana kadar bu mücadele bitmeyecek" ifadelerini kullandı.

Çağdaş Hukukçular Derneği: Ezgi Apartmanı kararını kabul etmiyoruz

Çağdaş Hukukçular Derneği: Ezgi Apartmanı kararını kabul etmiyoruz

11 Eylül 2026 20:04

Çağdaş Hukukçular Derneği, 6 Şubat depremlerinde 35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı davasında Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara tepki gösterdi. Açıklamada, "İstinaf ve temyiz süreçlerinde kararın bozulması, suç vasfının olası kast olarak tayin edilmesi, beraat kararlarının kaldırılması ve tüm sanıkların eylemlerine uyan suçlardan en üst hadden cezalandırılmaları için mücadelede eden tüm deprem ailelerinin yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz" denildi.

Ezgi Apartmanı davasındaki tahliye kararına depremzedelerden tepki: Adalet duygumuzu da mı gömelim?

Ezgi Apartmanı davasındaki tahliye kararına depremzedelerden tepki: Adalet duygumuzu da mı gömelim?

11 Eylül 2026 18:31

Ezgi Apartmanı davasında verilen tahliye kararına, 6 Şubat depremlerinde diğer binalarda yakınlarını kaybeden yurttaşlardan da sert tepki geldi. Hatay'daki enkazlarda ailelerini yitiren depremzedeler, "Ödül gibi ceza verildi, adalet enkaz altında kaldı" diyerek evlatlarını ve torununu kaybeden Nurgül Göksu’ya destek verdi. Depremzedeler, "35 canın hesabı sorulana kadar susmayacağız" mesajı paylaştı.

Tahliye itirazında karar, Kahramanmaraş 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde

Tahliye itirazında karar, Kahramanmaraş 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde

11 Eylül 2026 15:06

Ezgi Apartmanı davasında 8 yıl hapis cezası verilen Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in tahliyesine Başsavcılığın itirazı, Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi. Mahkeme, kararın “usul ve yasaya uygun” olduğunu belirtirken, dosya itirazı karara bağlaması için 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Ezgi Apartmanı kararına Adalet Bakanlığı önünde tepki

Ezgi Apartmanı kararına Adalet Bakanlığı önünde tepki

11 Eylül 2026 14:14

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin simge davalarından Ezgi Apartmanı davasında tutuklu sanıkların tahliye edilmesine tepkiler sürüyor. Adalet Peşinde Aileleri Platformu Sözcüsü Döne Kaya, Adalet Bakanlığı önünde düzenlediği eylemle kararı protesto etti. Mütalaadaki "olası kast" talebine rağmen sanıklar hakkında 8 yıl ceza verilerek tahliye kararı çıkmasını kabul etmediklerini belirten Kaya, Adalet Bakanı Akın Gürlek ile görüşene kadar bakanlık önünde nöbet tutacağını söyledi.